Program a stravování

Náš denCo jíme

Školní vzdělávací program

Námi vytvořený ŠVP je v letošním školním roce inspirován knihou TRADINÁŘ. Kniha je plná zajímavých tipů a inspirativních nápadů a je poctou všemu, co dělali naši předci. Oslavy svátků, rituály  a zajímavosti jsou v našem vzdělávání klíčové a dětem jsou tradice představovány praktickými ukázkami a reálnými prožitky. Děti se pasují do role zahradníka, malíře, šamana, či kuchaře. Zážitkové vzdělávání a projektová výuka jsou hlavními pilíři vzdělávání v MŠ FlowerGarten. ŠVP je vytvořen v souladu s Rámcovým vzdělávacím programem MŠMT ČR a je k nahlédnutí u nás ve školce.

Logopedie

Školku pravidelně jednou týdně navštěvuje logoped a pracuje jednotlivě s každým dítětem, které odbornou péči potřebuje. Rodiče mohou konzultovat správnost domácího trénování a abychom správné mluvení dětí podpořili, zavedli jsme ve školce pravidelné logopedické chvilky, kdy už jen logopedický asistent trénuje prevenci poruch řeči a v českém jazyce se zaměřuje na témata potřebná k zápisu dětí do prvních tříd.

Kroužky

Během běžného týdne probíhají ve školce i mimo ni kroužky, které mají svůj pevný rozvrh, účastní se jich všechny děti a jsou zahrnuty ve školném.
Cooking Club, Joga, Logopedické chvilky, Basketbalová přípravka, Keramika, Výtvarná dílna

Program dne

7.30 – 9.00

volná hra

Děti postupně docházejí do školky a věnují se kreslení, skládání puzzle, hrají různé stolní a paměťové hry, staví si z Lega, Sevy nebo dřevěných kostek. Hrají si také se svými hračkami, které si nosí z domu. Ranní aktivity záleží na přání dětí. Učitelé se zapojují do těchto činností a s dětmi si povídají.

9.00 – 9.40

ranní rozcvička, circletime

„Circletime“ je naše zahájení dne, kdy by měly být ve školce již všechny děti. Zahajujeme rozcvičkou, kdy se protáhneme, rozcvičíme, zkusíme si jógu anebo si zatancujeme. Využíváme také poznatků z metody NTC Learning, jako jsou trénink pravolevé orientace, koordinace „oko-ruka“ a cviky na posílení rovnováhy. Po cvičení si všechny děti i učitelé sednou do kroužku. Řekneme si, jak se máme, jak je venku, spočítáme se, zazpíváme si anebo si děti poví, co zajímavého dělaly s rodiči. Poté se přejde k tématu měsíce a týdne a učitelé používají různé demonstrační pomůcky, aby si děti osvojily novou slovní zásobu a zlepšovaly základní porozumění. Poslední částí „circletimu“ je „Show and Tell“, kdy děti nosí z domova předměty a hračky související s tématem, které mohou ukázat a popsat.

9.40 – 10.00

svačina

10.00 – 11.00

projekt, vzdělávací činnost

Děti jsou rozděleny do svých tříd a pracují na konkrétním projektu nebo se věnují aktivitám, jež se týkají tématu vztahujícího se k danému období.

11.00 – 11.55

jde se ven

Pokud počasí dovolí, děti se před obědem mohou proběhnout na naší zahradě nebo všichni společně vyrazíme na procházku po okolí. V případě nepříznivého počasí si děti užívají naší prostornou tělocvičnu.

12.00 – 12.30

Oběd

12.30 – 13.30

polední klid

Nejmenší děti chodí po obědě spát do ložnice, kde má každé svou postýlku a přikrývku.
Starší děti u nás ve školce spát nemusí.
Přesto se snažíme o odpočinek po obědě, aby děti nabraly nové síly do druhé poloviny dne. Děti si vezmou polštářky a deky, pohodlně se usadí a poslouchají čtení knížek.

13.40 – 15.00

odpolední aktivity

V odpoledním bloku se věnujeme dokončování dopoledních aktivit. Vedle toho v různých aktivitách a úkolech rozvíjíme předmatematické, logické, motorické a konverzační schopnosti.

Předškoláci se věnují rozvoji předškolních dovedností.  Jednou týdně se konávelmi oblíbený Cooking club, kde si připravujeme odpolední svačinku nebo specialitu, kterou se děti mohou pochlubit doma rodičům.

 

15.00 – 15.15

Svačina

15.15 – 17.00

venkovní aktivity

Po svačince chodíme na zahradu. Ta je vybavena pískovištěm, trampolínou, sportovními pomůckami a venkovními hrami. Máme také záhonky, na kterých si děti pěstují zeleninu a květiny, o které se samy starají.

Veškeré aktivity dětí a učitelů jsou v anglickém jazyce.

Jídlo máme zdravé a vyvážené

Každý den je dětem servírována dopolední a odpolední svačina a teplý oběd.

Podle zásad zdravé a vyvážené stravy dětem podáváme různé druhy pečiva, které mažeme máslem, či připravenými pomazánkami. K svačinkám dostávají děti denně ovoce a zeleninu, které jsou zdrojem mnoha důležitých vitaminů a minerálních látek. Podáváme také mléčné výrobky v podobě jogurtů či domácích tvaroháčků, jež jsou bohaté na vápník a vlákninu, která pomáhá bříšku při trávení. V posledním roce jsme do jídelníčku zavedli různé druhy teplých kaší. Rádi pečeme dětem štrůdl, bábovku a jiné dobroty.

Velmi chutné a s láskou vařené obědy nám denně čerstvé dováží společnost Ertus s.r.o.

Během celého dne je dětem podáván dostatek tekutin tak, aby pokryl jejich potřeby. Děti si mohou vybírat mezi neslazeným ovocným čajem a čistou vodou.

Jídlo vyhovuje hygienickým normám, zdravé výživě a požadavkům Pražské hygienické stanice. Podporujeme zdravé stravovací návyky.