Adaptace

Zvyknutí si na školku spolu zvládneme

Jsme tu pro Vaše dítě a ujišťujeme Vás, že uděláme všechno pro to, aby se mu u nás líbilo! Jak bude vypadat úplně první, druhý a třetí den v nové školce si naplánujeme dle potřeb každého dítěte společně s Vámi.Jsme tu pro Vaše dítě a ujišťujeme Vás, že uděláme všechno pro to, aby se mu u nás líbilo! Jak bude vypadat úplně první, druhý a třetí den v nové školce si naplánujeme dle potřeb každého dítěte společně s Vámi.

Co když se bojí?

I pokud se dítě bude zdát trošku zamlklejší, nenaléhejme, aby nám sdělovalo své zážitky. Buďme trpěliví, většinou začne spontánně vyprávět později. Ovšem povídejme si! Povídejme si o všem novém, co ho ve školce čeká. Snažme se v dítěti probudit zvědavost, příjemná očekávání a rozptýlit jeho obavy. Berme vstup dítěte do školky jako významnou událost v jeho životě. Vytvořme slavnostní atmosféru, nakupme společně s dítětem bačkůrky a třeba nové oblečení na první den. Posilujme pocit, že jeho nová role „školkáčka“ je důležitá a příjemná.

Děti to zvládají většinou daleko lépe než my

Nemusíte se bát, jsme zvyklí Vám maximálně usnadnit odloučení od Vašich dětí. Když dítě pláče, pochováme je a postaráme se o to, aby se cítilo bezpečně. Doporučujeme, aby mělo dítě s sebou něco svého, něco, co má rádo- oblíbenou hračku, knížku, láhev s pitím. Posíláme rodičům fotky, aby byli v klidu a věděli, že je jejich dítě v pořádku.

Máte obavy, jak zvládnete nástup svého děťátka do školky? Věřte, že děti tuto novou životní fázi zvládají většinou daleko lépe než my! Možná chvíli po příchodu do školky pláčí, ale rychle se uklidní a užívají si hru se svými kamarády! Snažte se prosím nepřenášet svoji nejistotu na dítě, lepší je zaujmout chápavý, ale zároveň rozhodný postoj, který mu pomáhá vytvářet pocit jistoty. Se svými obavami a otázkami se obraťte na jednotlivé učitele nebo Andreu Vřešťálovou. Pokud dítě při odchodu rodiče pláče, většinou se brzy uklidní a převládne jeho zvědavost. V takovém případě je proto vhodnější rozloučení příliš neprotahovat a nevytvářet tak z ranního pláče pravidelný rituál. Dítě brzy získá přehled o režimu dne a jistotu, že si ho rodiče vyzvednou. Následně se uklidní a začne se do školky těšit.

Proč se vyplatí ráno chodit včas?

Je lepší, podaří-li se nám zorganizovat svůj čas tak, aby nedocházelo k časové tísni, stresu. Pokud přichází dítě do školky později než ostatní (děti by se měly sejít do 9 hodin), má ztíženou situaci. Nemůže svůj den začít pozvolna, popovídat si s dětmi a učiteli, vybrat si z nabídky her a hraček.

Přijďte dítěti školku nejprve ukázat

Ideální je, abyste se přišli do školky se svým dítětem jednou až dvakrát podívat, ukázali mu, jak to ve školce vypadá, s kým se bude setkávat, nechali je chvíli po školce jen tak bloumat a objevovat.
Důležité je, aby dítě vědělo, že rodič do školky nepatří a jakmile přijde čas, půjde samo a rodič se pro ně vrátí.
Děti se ve útlém věku neorientují časem, ale jídlem, takže poprvé odchází s maminkou/tatínkem po svačince.
Pokud uznáme, že všechno proběhlo hladce, pak další den už odchází po obědě a postupně budeme časy navyšovat dle potřeby.
Pokud první den ve školce zas tak hladký nebude, pak to určitě nevzdávejte a dítě půjde další den domů opět po svačince.
Potřebuje věřit rodičům, že se vždy v krátké době opět objeví, jakmile si je dítě jisté, další dny již probíhají hladce.