Vždy, když mám volnější dny nebo třeba ležím u vody, tak se snažím sáhnout po nějaké knize. Poslední dobou nejraději čtu byznysové knihy. Často ale nevím co číst, hledám doporučení na internetu či v mém okolí. Jestli to tak máte také, pokusím se vám doporučit dvě knihy, které se mi za poslední dobu nejvíce líbily.

Obě knihy se dotýkají byznysu a tématu žen. Každá je ale trochu jiná, i když obě mají společnou jednu věc. Vypráví vlastní příběh a předávají zkušenosti z vlastního života.

Opřete se do toho

První knihou je známá kniha Lean in od Sheryl Sandberg. Autorka je známá americká manažerka, momentálně COO ve Facebooku. Předtím byla viceprezidentkou Global Online Sales and Operations ve společnosti Google, ředitelkou kanceláře ministra financí USA Larryho Summerse a konsultantkou ve společnosti McKinsey.

Na knize se mi líbí, že Sheryl tam popisu svůj příběh se vším dobrým i špatným. Dle mého názoru hezky trefila, jak rozdílně jsou vychovávány dívky a chlapci směrem k budoucí kariéře a jak se to projevuje následně v běžném životě. Sheryl dává rady, jak v práci využít jiných vlastností, které ženy přirozeně mají. Také ukazuje, jak se nestydět za ty, které se do práce moc nehodí. Například popisuje situaci, jak se rozbrečela před šéfem v práci.

Kniha je celkově pěkně čtivá a jde vidět, že ji Sheryl psala opravdu z vlastních zkušeností. Ukazuje otevřeně překážky a omezení, kterým ženy v práci čelí. Snaží se ženy povzbudit, když říká „Opřete se do toho!“. Myslím, že se v knize najde každá žena.

Nebojte se převzít velení

Druhá kniha je z úplně jiného prostředí. Jsme stále v Americe, ale tentokrát už ne v korporátu, ale v armádě. Nebojte se převzít velení je tedy výstižní název, který knize autorka Jill Morgenthaler dala. Jill byla jednou z prvních plukovnic v americké armádě. Tehdy se psal rok 1975 a na základně bylo na 50 000 mužů a jen 83 žen. Dokážete si představit, jak těžké asi bylo se prosadit.

Na knize se mi líbí hlavně to, že je psaná opravdu vojenským stylem. Žádné okecávačky o osobním rozvoji, ale jdeme přímo k věci. Jill demonstruje všechny rady na svých příbězích z armády (viz video na konci článku). Už jen samotné historky se opravdu skvěle čtou. Pěkně do příběhu pak zabudovala své rady o tom, jak být dobrý leader. To je vlastně smyslem celé knihy. Pokud vedete třeba i malý tým, najdete zde mnoho cenných rad jako je třeba tahle:

Místo poděkování vyjádřete vděk. Kdykoliv můžete, navštěvujte týmy a přímé podřízené. Udělejte si na to čas. „Oceňuji, co děláte.“ Má to mnohem větší efekt než pouhé „Děkuji.“. 

Knihu jsem přečetla skoro na jeden nádech. Velmi doporučuji 🙂

Jaká kniha se líbila v poslední době vám? Budu ráda, když dáte své tipy do komentáře pod článkem.

A nakonec slíbené video: